Kategoriler
Ordu Olumsuz Hava Koşulları Akasya Balını Vurdu
17 Haziran 2017

Olumsuz hava koşulları akasya balını vurdu.ORDU Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Akın Çiftçi, olumsuz hava koşulları nedeniyle, doğal ortamda yetişen akasya ağaçlarının çiçeklerinden arıların bal yapamadığını belirterek, "Artık arıcılarımız yaylalara göç etti, hava muhalefetinden dolayı

ORDU Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Akın Çiftçi, olumsuz hava koşulları nedeniyle, doğal ortamda yetişen akasya ağaçlarının çiçeklerinden arıların bal yapamadığını belirterek, "Artık arıcılarımız yaylalara göç etti, hava muhalefetinden dolayı akasya balından beklentimiz yok" dedi.

 

Türkiye'de yılda üretilen 105 bin ton balın 16 bin 278 tonunu tek başına Ordulu gezginci arıcılar üretiyor. 3 bin aktif gezginci arıcı 556 bin kovanda yaklaşık 40 ilde bal üretimi yaparken, Türkiye'de de üretimde birinci sırada yer alıyor. Ordu Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Akın Çiftçi, kentte, akasya ağaçlarının çiçeklerinden arıların yaptığı akasya balının önemli bir pazar payına sahip olduğunu, bu yıl ise olumsuz hava koşulları nedeniyle arıların çalışamamasından dolayı arıcıların bu balı üretemediğini söyledi. Birçok hastalıklara da iyi gelen akasya balının tüketiciler tarafından yoğun ilgi gördüğünü de vurgulayan Akın Çiftçi, "Malesef bölgemizde hava yağışlı geçtiği için arıcılarımız bu yıl akasya balından hiç faydalanamadılar. Arıcılarımız yaylaya göç etmeye başladılar, inşallah yaylada da aynı hava muhalefetini yaşamadan daha iyi faydalanırlar. Akasya balı arıyı yetiştirme amaçlı, bu bölgede arıcılarımız bir miktar üretebiliyordu. Arıcılarımız faydalansa daha iyi olurdu, çünkü akasya balında belli bir pazar payıda oluşuyordu. Bu yıl hava muhalefetinden dolayı hiç olmaz diye beklentimiz var" dedi.

 

TURİSTLER HEDİYELİK BAL ALIYOR

 

Ordu'yu ziyarete gelen yerli ve yabancı turistlerin akasya balı başta olmak üzere diğer bal çeşitlerine de rağbet gösterdiğini, böylece arıcı esnafına da katkı sağladığını belirten Çiftçi, "Sayın Valimizin çalışmalarıyla bölgemize gelen turist sayısı her geçen gün artıyor. 600 bini geçen turist sayısından arıcı esnafımızda nasibini alıyor. Bölgeye turlarla gelen turistler arı ürünlerinden satın alıyor. Özellikle Arap turistler yemeye ve hediyelik olarak bal alıyorlar. Birliğimizin teleferik istasyonu yanında bal satış yerimiz var. Ayrıca Fatsa'da da bir aracı vasıtasıyla Araplara bal satışı yapıyoruz. Arap turistler bölgemize yoğun rağbet gösteriyor, arıcılarımızda bundan ekonomik olarak faydalanıyor. Araplara yönelik bal satışı pazarımızı dahada büyütmek istiyoruz" şeklinde konuştu.

 

Ordulu arıcıların milli ekonomiye de büyük katkı sağladığını kaydeden Akın Çiftçi, Çorum, Yozgat, Sivas, Erzincan, Muğla ve Erzurum gibi yaklaşık 40 ilde Ordulu gezginci arıcıların bal ürettiğini de sözlerine ekledi.

 

 

 04-12-2016 Edirne Seminere Davet (03/12/2016)     Apimondia Arıcılık Kongresi (10/11/2016)     2016 Yılı Arıcılık Komisyon Kararı (01/11/2016)     2016 Yılı Destekleme Tebliği (13/06/2016)    
Arıcılık Kongreleri
Arıcılık Fuarları
Tarım Fuarları