Kategoriler
Arıcılık Sektör Raporu
28 Aralık 2017

Geniş ve verimli alanları ile önemli bir tarım ülkesi olan Türkiye “kendi kendisine yetebilen” bir ülke olarak tarım politikasını hedef olarak koymasına rağmen son yıllarda uygulanan olumsuz tarım politikaları, siyasi-ekonomik gerekçeler, terör ve iç göç olgusu gibi nedenler sonucunda bu özelliğini kaybetmiş ve maalesef tarım ürünü ithal eden ülkeler arasına girmiştir.

ÖNSÖZ Geniş ve verimli alanları ile önemli bir tarım ülkesi olan Türkiye “kendi kendisine yetebilen” bir ülke olarak tarım politikasını hedef olarak koymasına rağmen son yıllarda uygulanan olumsuz tarım politikaları, siyasi-ekonomik gerekçeler, terör ve iç göç olgusu gibi nedenler sonucunda bu özelliğini kaybetmiş ve maalesef tarım ürünü ithal eden ülkeler arasına girmiştir. Karadeniz Bölgesi olarak konuyu değerlendirdiğimizde ise; geleneksel ürünlerinin ağırlıklı olarak fındık, kivi ve çay olduğu, buna bağlı olarak ciddi sayıda nüfusun geçimini karşılamaya çalıştığı görülmektedir. Bunların dışında ürünler yetişse de bunların insanlarımıza ciddi bir katkısı bulunmamaktadır. Yukarıda ülkemiz adına bahsettiğimiz tarımda ki etkenlerin bölgemiz içinde geçerli olduğunu görmekteyiz. Özellikle genç nüfusun tarımdan uzaklaşması, bölünen arazi yapısı ve göç hareketi bölgemizi de tarımsal anlamda ciddi olarak etkilemiştir. Bu bağlamda bir yandan böyle olumsuz bir tablo var iken, bir yandan da bölge insanının ekonomik gücüne katkıda bulunmak amacıyla kivi, fındık-çay gibi temel ürünlerde verimi artırma çalışmalarına girişilmiş, fındık, kivi ve çaya alternatif olabilecek ve bölgemize uygun ürünlerin üretilmesi yönünde çalışmalar başlamıştır. Bu bağlamda; arıcılık ve bal üretimi bölge insanımız için önemli bir geçim kaynağı olmaya başlamış ve Türkiye’de önemli bir miktarda bal üretimi yapılan bir bölge haline gelinmiştir. Bu kapsamda konuya ilgi duyan üyelerimizin ihtiyaçlarını karşılayabilecek bilgilerin yer aldığı bu araştırma raporu hazırlanarak üyelerimizin hizmetine sunulmuştur. Sosyal sorumluluk anlayışı ile hareket eden borsamızın bölgemizin sorunlarına ve üretilen tarım ürünlerinin durumlarını ortaya koymak adına yapmış olduğu çalışmalardan biri olan bu raporun arıcılık ve bal sektöründe mevcut durumu ÜNYE TİCARET BORSASI Sayfa 3 / 37 ortaya koyan bir çalışma olduğunu ve konuya ilgi duyan üyelerimiz için başlangıç noktası oluşturacak bilgilere sahip olduğunu düşünmekteyiz. Üyelerimizin ve bölgede yaşayan üreticilerimizin isteklerinin ön planda tutulduğu bir yönetim anlayışına sahip olan Borsamız tarafından hazırlanan bu raporda, bal ve arıcılığın üretim aşamaları-pazarlama aşamaları ve genel sorunları ele alınmış, konuya ilgi duyan üyelerimize asgari ölçülerde de olsa bir fikir verecek bir çalışma ortaya konulmuştur Bu vesile ile raporda emeği geçen Borsa proje ekibimize teşekkür ediyor, tüm Üyelerimize selam ve saygılarımı sunuyor, iş hayatlarında bol kazanç ve sağlıklı günler diliyorum. 

 Mustafa USLU Ünye Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı


 04-12-2016 Edirne Seminere Davet (03/12/2016)     Apimondia Arıcılık Kongresi (10/11/2016)     2016 Yılı Arıcılık Komisyon Kararı (01/11/2016)     2016 Yılı Destekleme Tebliği (13/06/2016)    
Arıcılık Kongreleri
Arıcılık Fuarları
Tarım Fuarları